تبلیغات
مشکات اندیشه - سدّ آهنین

مشکات اندیشه
 
شمیم عطر حضور امام، که عالم را فراگیرد، نسیم بوی او که بر ذره ذره خلقت، روح حیات بدمد، طنین دلنشین کلامش که در رگ‌های آفرینش جاری شود، پروانگانی سرمست وصال را می‌بینی که از جای جای زمان و مکان برگرد شمع وجودش گرد آیند وپرشورترین غزل عشق را بسرایند. مردانی آهنین، اما به لطافت گل، از آن دست شگفتی‌ها که ما، در خلقت، کم ندیده‌ایم.

می‌شود پولادین بود و سراسر مهر؛ می‌شود از کوه استوارتر بود واز برگ گل نرم‌تر؛ می‌شود از جنس طوفان بود واز تبار یاس، و یاران او چنینند. امام صادق (علیه السلام) آنان را چنین وصف می‌کند:
(مردانی پولاد دل که همه‌ی وجودشان، مملو از یاد خداست. سخت‌تر از صخره که چون به کوه روی آرند، آن را از جا برکنند. روی به هر شهری نهند، پرچم فتح بر آن زنند. عقابانی تیز چنگال که بر مرکب سوارند. شیرمردانی پیروز و عقابانی تیزچنگ، دست بر زین اسب امام کشند و تبرک جویند. او را در میان گیرند و جان را سپر وجودش سازند و به اشاره ای جان و سربازند.

چون شب فرارسد زمزمه‌ی قرآن و مناجات سردهند و چون سپیده سرزند، سوار بر مرکبند. زاهدان شب و شیران روز، گوش به فرمان امام سپرده و دل پرنور در سینه آویخته‌اند، پولاد دلانی که تنها از خدا بهراسند و فریاد ( لا اله الاالله) و (الله اکبر) شان رساست.
هماره در آرزوی شهادت به سر می‌برند و ندای (یا لثارات الحسین) (بیایید به طلب خون حسین) بر لب دارند. تاب مقاومت از همه گیرند، خداجویان سبکبال به سوی حق رو کنند و خدا به دست آنان امام را یاری کند. (۱)
یاران موعود، شاهدان ملکوتند. شهیدان رحمت، سرمست از وصال امام خویش، سبکبال و با مهر افتخاری در سینه و افتخارشان همین بس که خدا آنان را خواسته است و دوست داشته است:   (ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفا کأنهم بنیان مرصوص)(۲) به درستی که خدا دوست می‌دارد کسانی را که در راه او جهاد کنند، گویی که بنیانشان از آهن است.
 
این را خداوند در مقام آنان گفته است که به یاری امام حق می‌شتابند، از حجت خدا دفاع می‌کنند. در انجام دادن آنچه او بخواهد، می‌شتابند و اوامرش را گردن می‌نهند. جز حمایت از او نمی‌طلبند و در اجرای آنچه اراده کند، سبقت می‌گیرند و در پایان سرمست از شمیم حضورش، از جام شهادت سیراب می‌شوند و بال به سوی آسمان می‌گشایند. زهی سعادت و خوشان چنین سرمستی!


حزب او پیروز است و یاران او رستگار (۳) و آن که به دشمنی برخیزد، غرق در گرداب زیان وهلاک.(۴) امام موعود بهاری است و یارانش مست از نسیم بهار درویشی تا اوج عرش خدا.

ای سبزترین بهار! ای نسیم حیات بخش! ای موعود سرمدی! مرا از یاران خود بخواه، چنانم کن که ردای عشق تو بر قامتم کشیده شود. ای آیه‌ی رحمت خدا! دل من هر لحظه در انتظار تو می‌تپد و
سینه ام صندوقچه‌ی عهدی ابدی است که هر صبح با تو عهدی تازه می‌بندم
. (۵) همه به این امید که مرا بپذیری. کثرت یارانت روز افزون باد،(۶) ای زلال‌ترین بهار هستی!


پاورقی:
۱- عباسعلی کامرانیان، تپش قلم، ص ۶۲.
۲- صف (۶۱) آیه‌ی ۴.
۳- مفاتیح الجنان، ص ۸۶۶: (أولیائک هم الفائزون)
۴- همان، ص ۸۶۸: (أعدائک هم الخاسرون)
۵- همان، ص ۸۹۱: (أللهم انی أجدد له فی صبیحة یومی هذا وما عشت من أیامی عهدا)
۶- همان، ص ۲۲۴: (کثر الله أنصارک واعوانک)طبقه بندی: دلگویه، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 8 اردیبهشت 1391 توسط سفیر شیدایی