تبلیغات
مشکات اندیشه - طلایه داران ظهور

مشکات اندیشه
 
روایات متعددی از سفارش و تاکید ائمه اطهار(ع) برای دعا و درخواست فرج در عصر غیبت حکایت دارد، مطمئناً دعای فعال برای فرج، دعایی که پشتوانه ی عملی داشته و در جامعه ی مسلمانان اثر خود را نشان دهد، منظور نظر روایات است، نه دعایی که لقلقه زبان باشد یا توجیه کننده نشستن و بی عملی شیعیان گردد، دعایی که از درون آن انقلاب و قیام بجوشد نه دعایی که حربه ی قعود و فرار از انقلاب و تنها راضی کننده وجدان فرد و جامعه گردد، با این مقدمه نگاهی خواهیم داشت به روایات و سفارشات بزرگان به دعا و درخواست فرج در هنگامه ی سخت غیبت.

در دوره غیبت دعا برای ظهور امام زمان (عج الله) نه تنها یک تکلیف شرعی برای شیعیان است بلکه یک وظیفه انسانی نیز تلقی می شود، امام صادق (ع) می فرماید: هر کس برای فرج فرزندم مهدی دعا کند او هم برای او دعا خواهد کرد و خوشا به حال کسی که امام زمانش برایش دعا کند.زیرا طبق روایات، حضرت ولی عصر(عج) در همه حال به یاد شیعیان بوده و برای آنها در مشکلات دعا می کند بنابراین اقتضای انسانیت و عدالت این است که شیعیان نیز به یاد ایشان بوده و دعا برای سلامتی آن حضرت و تعجیل در فرج را فراموش نکنند.

آن حضرت برای فرج خود به درگاه الهی دعا می کند و در برخی روایات آمده است که آن حضرت شب قبل از ظهور را تا سحرگاه در کنار کعبه به دعا مشغول خواهد بود. خداوند در قرآن می فرماید: «أمن یجیب المضطر إذا دعاه و یكشف السوء». از شرایط استجابت دعا اضطرار است. رسیدن به این حالت، حالت استجابت دعا است و برای ظهور چاره ای جز ایجاد اضطرار نیست و آن هم باید ایجاد شود.

معرفی امام زمان (علیه السلام) - فلسفه غیبت- آثار وجود نازنین آن حضرت و ضرر هنگفتی كه به مسلمین به خاطر غیبت می رسد خود ایجاد كننده حالت اضطرار است.


از امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نقل شده كه فرمودند: (شیعیان ما به اندازه ی آب خوردنی ما را نمی خواهند، اگر بخواهند دعا می كنند و فرج ما می رسد.)

به یقین هركس كه امروز برای تعجیل در ظهور حضرت مهدی(علیه السلام) دعا می كند و در راه تحقق این هدف گام بر می دارد؛ در ثواب و فضیلت هر حقی كه پس از ظهور اقامه خواهد شد، هر فسادی كه از روی زمین برچیده می شود، هر گناه و معصیتی كه ترك می گردد، هر حكمی از احكام اسلام كه بیان و اجرا  می گردد، هر حقی كه بر پا می شود و... سهیم و شریك خواهد بود. گفتیم كه دعا زمان ظهور را نزدیك می كند. تصور كنید حتی اگر پنج دقیقه ظهور زودتر انجام شود از چه تعداد گناه، معصیت، ظلم، خون ریزی، ستم و جنایت جلوگیری خواهد شد؟ و اگر كسی بتواند با اعمال و دعای خویش در جلو افتادن زمان ظهور موثر باشد به چه توفیق بزرگی دست یافته است!!

كسی كه برای ظهور دعا می كند در حقیقت از اوضاع و احوال عالم و غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ناراضی است و این خود نوعی برائت جستن از تمامی كسانی است كه با سوء استفاده از نبود قدرت و حكومت ظاهری عالم در دست ولی خدا به ظلم و ستم مشغولند.       ادامه مطلب...

 آری انتظار یعنی نفی وضع موجود و به دنبال تحقق وضع مطلوب بودن. اگر به فرض ما برای فرج امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دعا كردیم و توفیق درك ظهور را پیدا نكردیم هرگز چیزی از دست نداده ایم. طبق روایات برای كسی كه جهت تعجیل در امر فرج زیاد دعا می كند فرج حاصل می شود و او همانند كسی است كه در راه خدا در خون خویش غلتیده است و با ظهور آن حضرت از اهل رجعت خواهد بود.

البته باید توجه داشت که دعا برای امام عصر به معنای احتیاج مولایمان به دعای ما نیست بلكه دعا برای فرج توفیقی است كه امام خود به دعا كننده میدهد. در آیه 77 سوره مباركه فرقان بیان شده است كه اگر دعای شما نباشد خداوند هیچ اعتنایی به شما نمی كند

غفلت مردم از امام عصر و جدی نگرفتن دعا برای ظهور را می توان در فعالیت بی وقفه ابلیس و لشگریان او ریشه یابی كرد هم اینك عمده تلاش و برنامه ریزی شیطان برای دور كردن مردم از اهل بیت خاصه وجود مقدس امام عصر است.

به این دو پیام از مولایمان حضرت مهدی(عج) نیز گوش جان می سپاریم:

** هر مؤمنی که در مجالس سوگواری پس از ذکر مصایب حضرت سیّدالشّهداء(ع) برای من دعا کند، من برای او دعا می نمایم.             «مکیال المکارم، ج 1، ص 333»
** به شیعیان و دوستان ما بگویید که خدا را به حقّ عمّه ام حضرت زینب(س) قسم دهند که فرج را نزدیک گرداند.                      « شیفتگان حضرت مهدی(ع)، ج 1، ص 251»

در برخی روایات، دعا برای فرج از حقوق اهل بیت(ع) بر شیعیان شمرده شده است؛ چنان که امام صادق(ع) فرموده اند:
همانا از حقوق ما بر شیعیان این است که بعد از هر نماز واجب، دست هایشان را بر چانه گذاشته و سه مرتبه بگویند:

یا رَبَّ مُحَمَّدٍ عَجِّل فَرَجَ آلِ مُحَمَّدٍ.    
یا رَبَّ مُحَمَّدٍ إِحفَظ غَیبَةَ مُحَمَّدٍ.
یا رَبَّ مُحَمَّدٍ إِنتَقِم لِابنَةِ مُحَمَّدٍ.
ای پروردگار محمّد(ص)، فرج و گشایش امور آل محمّد را تعجیل فرما.
ای پروردگار محمّد(ص)، محافظت کن (دین را در) غیبت محمّد(ص).
ای پروردگار محمّد(ص)، انتقام دختر محمّد(ص) را بگیر.       . صحیفة مهدیّه، ص 195.

روایات متعدّدی است که به ما امر می کند هر صبح و شام منتظر فرج باشیم و تأکید می کند که ظهور به طور ناگهانی و زمانی که مردم گمان نمی برند صورت خواهد پذیرفت. محبّت و علاقه به امام نیز اقتضا دارد که ما ظهور را دیر نپنداریم؛ زیرا غیبت، دوران تنهایی، دل شکستگی و غصب حقّ امام است.

با دعا كردن برای تعجیل فرج، خداوند _ انشاء الله _ ظهور را نزدیك می فرماید ؛ پس بیایید همگی این عمل بسیار مهم را انجام دهیم  و (همانند قوم بنی اسرائیل كه با گریه و زاری و ناله ظهور حضرت موسی را خواستار شدند) ؛ ما هم با ندبه و ناله در صبح آدینه، و گریه و زاری در تمام اوقات از خداوند، تعجیل در فرج امام زمانمان را بخواهیم تا خداوند _ ان شاء الله _ ظهورش را نزدیك فرماید.

قطعاً خدای مهربان و بزرگِ ما هم، دعاهای ما را اجابت خواهند كرد و زمان ظهور رو خیلی نزدیك تر می كنند.     انشالله ....
طبقه بندی: دلگویه،  امام عصر(عج الله)، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 27 فروردین 1391 توسط سفیر شیدایی
نمایش نظرات 1 تا 30