تبلیغات
مشکات اندیشه - راز طول عمر امام عصر(عج الله)

مشکات اندیشه
 
عمر پر برکت حضرت مهدی(ع) در برابر عمرهای کوتاه ما بسیار طولانی به نظر می رسد در صورتی که در برابر عمرهای چندهزار ساله ی قدما ناچیز است، برای مثال باز هم از حضرت خضر نام می بریم که 4500 سال از حضرت مهدی(ع) بزرگترند.

در میان مسلمانان گروهی وجود دارد که معتقد است حضرت مهدی(ع) به دنیا نیامده اند، گروهی هم باور دارندکه ایشان به دنیا آمده، عمر خود را کرده و از دنیا رفته اند، اما گروه سوم معتقد است نه تنها ایشان به دنیا آمده اند، بلکه هنوز زنده اند و مقام و وظایف امامت را بر عهده دارند.

گروه اول به منکران حضرت شهرت دارند، نظر دوم متعلق به اهل سنت و و دیدگاه سوم، دیدگاه شیعیان است. ایرادی که منکران حضرت و سنی ها به شیعیان می گیرند، مربوط به عمر طولانی امام است. آن ها می پرسند: چگونه ممکن است آدمی با این جسم و جان فانی، چندین سال زنده بماند و پس از سال ها غیبت به شکل جوانی 40 ساله، ظهور کند؟!

ما در اینجا با توجه به برخی از آیات و روایات و گفته های بعضی از زیست شناسان، جواب این دو گروه را می دهیم.
ابتدا به دو حدیث، تکیه می کنیم که در آن ها به عمر طولانی حضرت مهدی(ع) اشاره شده است.

امام صادق(ع) در جایی فرموده اند: خدای تبارک و تعالی سه ویژگی سه تن از پیامبران را در مهدی ما جاری ساخته است؛
ولادت او را همچون ولادت حضرت موسی قرار داده، غیبت او را همانند غیبت حضرت عیسی مقرر فرموده است و عمر طولانی او را همچون عمر طولانی حضرت نوح قرار داده است. آنگاه به بنده ی صالح خود ـ حضرت خضرـ عمر طولانی داده تا دلیل عمر طولانی او باشد(1).


اما بنا به فرموده ی ایشان علت غیبت حضرت خضر، این نبوده که بعد از ظهور "کتاب بر او نازل شود، یا شریعتی به او واگذار شود، یا رهبری امت به او داده شود یا... بلکه فقط برای اینکه با عمر طولانی او به عمر طولانی حضرت مهدی(ع) استدلال گردد و بدین وسیله حجت به دشمنان لجوج تمام شود(2).

در قرآن کریم، خداوند در آیه ای به امکان طولانی شدن عمر انسان و سایر موجودات اشاره ظریفی دارد: " اگر نبود اینکه ـ حضرت یونس ـ از تسبیح کنندگان بود، هر آیینه در شکم ـ ماهی ـ تا روز رستاخیز درنگ می کرد(3)."

با خواندن این آیه، این نکته به ذهن می رسد که اگر خداوند می خواست که حضرت یونس در شکم ماهی تا روز قیامت زنده بماند، لازم بود که هم ماهی و هم حضرت یونس دارای عمری بسیار طولانی باشند.

در کنار آیات و روایات به نکات دیگری هم اشاره می کنیم:

ـ در میان همه ی ادیان، این اعتقاد مشترک وجود دارد که حضرت نوح و خضر دارای عمرهای بسیار طولانی هستند.

ـ عمر پر برکت حضرت مهدی(ع) در برابر عمرهای کوتاه ما بسیار طولانی به نظر می رسد در صورتی که در برابر عمرهای چندهزار ساله ی قدما ناچیز است، برای مثال باز هم از حضرت خضر نام می بریم که 4500 سال از حضرت مهدی(ع) بزرگترند.

ـ از نظر زیست شناسان جای تعجب دارد که انسان می میرد، در حالی که بافت و سلول های بدن او برای مدت نامحدودی قابلیت زندگی کردن دارد.

ـ شاید یکی از دلایل طولانی بودن عمر حضرت موعود(ع) دور بودن ایشان از بار فشارهای روحی زندگی است. ذهن مبارک ایشان نه تنها مثل آدم های معمولی درگیر مسائل پیش پا افتاده ی زندگی نیست بلکه به لطف خداوند سرشار آرامش و اطمینان است که تحمل هرگونه فشاری را ممکن می کند.

ـ در آخر هم، جمله ای از کتاب معرفت امام عصر(عج الله) و تکلیف منتظران را برای شما بیان می کنم:

«اگر بگوییم عمر حضرت مهدی(ع) خرق عادت است، معنایش این نیست که محال است بلکه معنایش این است که در عصر ما تعداد کسانی که به چنین عمری برسند، بسیار کم و ناچیز است. ما نمی دانیم چگونه بر موانع زندگی پیروز شویم اما حضرت به لطف خدا این توفیق را پیدا کرده اند.»پی نوشتها:
1ـ بشاره السلام ص146، الزام الناصب ص85؛
2ـ غیبت شیخ طوسی ص108، اعلام الوری ص406؛
3ـ سوره الصافات، آیه143.
طبقه بندی: شبهات،  امام عصر(عج الله)، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391 توسط سفیر شیدایی