تبلیغات
مشکات اندیشه - بازتاب پیام مهم رهبر معظم انقلاب در رسانه های خارجی و کوتاهی از محتوای فیلم

مشکات اندیشه
 

پیام حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی اهانت نفرت انگیز دشمنان اسلام به ساحت نورانی پیامبر اعظم(ص)، در رسانه های خارجی بازتاب وسیعی داشت.

 خبرگزاری های خارجی با برجسته کردن پیام مقام معظم رهبری در اخبار خود، اعلام کردند که رهبر ایران از آمریکا خواسته است تا سازندگان فیلم موهن ضد اسلامی مجازات شوند.

خبرگزاری فرانسه در همین خصوص نوشت، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه از آمریکا خواست تا عوامل پشت پرده ساخت فیلم ضد اسلامی را مجازات کند.

خبرگزاری مذکور با بازتاب بخشی از پیام مقام معظم رهبری در این خصوص از قول ایشان نوشت:  اگر آمریکایی ها در این خصوص صادق هستند و طبق گفته خود نقشی در این میان ندارند بنابراین باید آنهایی که مرتکب این جنایت شنیع شده اند و حامیان مالی آن را مجازات کنند.

خبرگزاری های خارجی همچنین در اخبار خود به بازتاب تظاهرات اعتراض آمیز مردم ایران که در محکومیت ساخت این فیلم شنیع ضد اسلامی برگزار شد، اشاره کرده اند.

خبرگزاری فرانسه در همین خصوص نوشت: صدها تن از مردم تهران روز پنجشنبه در محکومیت این فیلم آماتور که پیامبر اسلام را مورد اهانت قرار داده، فریاد اعتراض سر دادند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در خبرگزاری های خارجی در این خصوص مردم ایران با سر دادن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر کارگردان فیلم، پرچم آمریکا را نیز آتش زده اند.

بر اساس این گزارش، تظاهرات اعتراض آمیزی که در محکومیت این فیلم ضد اسلامی در ایران برگزار شد، تنها یکی از تظاهرات اعتراض آمیز برگزار شده در این خصوص در نقاط مختلف جهان بود.

بر اساس گزارش رسانه های خارجی، اعتراض ها به این فیلم توهین آمیز که ساحت پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) را مورد اهانت قرار داده، لحظه به لحظه در حال گسترش است و آتش خشم مسلمانان جهان به خصوص در کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا لحظه به لحظه شعله ورتر می شود.

تظاهرکنندگان خشمگین از بی احترامی به مقدسات اسلامی، در بیرون سفارتخانه های آمریکا در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، تجمع کرده و فریاد اعتراض سر می دهند.

در مصر درگیری ها در مقابل سفارت آمریکا روز پنجشنبه نیز همانند روزهای پیش ادامه یافت و شمار زخمی ها در این کشور به ۲۲۴ نفر رسیده است.

تظاهرکنندگان در صنعا پایتخت یمن، در مقابل ساختمان سفارت آمریکا جمع شده و به آن حمله کرده اند.

گزارش شده که نیروهای امنیتی یمن علاوه بر استفاده از گاز اشک آور و دستگاه آب پاش فشار قوی به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. بر اساس برخی از گزارشها یک نفر از تظاهرکنندگان در جریان این درگیری کشته شده است.

تیراندازی پلیس به سوی تظاهرکنندگان یمنی نیز تعدادی زخمی برجا گذاشته اما شمار آنها هنوز اعلام نشده است.

تعدادی خودرو در داخل محوطه حیاط سفارت به آتش کشیده شده اند و ساختمان سفارت از کارکنانش تخلیه شده است.

معترضین مصری که چند روزی است که در مقابل سفارت آمریکا در قاهره تجمع کرده و فریاد اعتراض سر داده اند پرچم آمریکا را از محل ورودی سفارتخانه پایین آوردند.

بر اساس گزارش های موجود در رسانه ها، مردم در کشورهای پاکستان و افغانستان نیز همانند دیگر مسلمانان جهان از این عمل شنیع خشمگین شده و فریاد اعتراض سر داده اند.


در داکا، پایتخت بنگلادش نیز تظاهراتی برگزار شده و طی آن مردم محاکمه و مجازات عوامل سازنده این فیلم ضد اسلامی را خواستار شدند.

در عراق، تظاهرات در شهرهای بغداد و بصره انجام شده و رهبر یک گروه اسلامگرا هشدار داده که نمایش فیلم منافع آمریکا را با تهدید مواجه خواهد کرد.

مردم در شمال آفریقا نیز از این جریان مستثنی نبوده و مسلمانان در این مناطق نیز در محکومیت این اقدام شنیع، در کشورهای مغرب، تونس و سودان تظاهرات کرده اند.

بر اساس برخی گزارشها، مسلمانان در عربستان سعودی نیز نسبت به این اقدام شنیع فریاد اعتراض سر داده اند.

تظاهرکنندگان خشمگین در عربستان روز پنجشنبه در مقابل کنسولگری آمریکا در جده تجمع کرده و علیه این فیلم ضد اسلامی که در آمریکا ساخته شده، تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان همچنین خواستار آن شده اند تا راه پیمایی اعتراض آمیز درگیری نیز روز جمعه در مقابل ساختمان کنسولگری آمریکا در این شهر برگزار شود.

از سوی دیگر گفته شده است که در آستانه برگزاری نماز جمعه در کشورهای مسلمان و افزایش نگرانی از شدت گرفتن موج اعتراض مسلمانان، آمریکا برخی از سفارتخانه های خود را در کشورهای اسلامی تخلیه کرده است.

ایالات متحده آمریکا در همین راستا سفارتخانه خود در کویت را تخلیه کرده است.


این فیلم ضد اسلامی که اخیرا در آمریکا و بودجه ۵ میلیون دلاری جمع آوری شده از سوی یکصد صهیونیست تهیه شده، احساسات ضد آمریکایی را در جهان اسلام بیش از پیش گسترش داده است.

مسلمانان با آمدن به خیابان ها در کشورهای سراسر جهان، با محکوم کردن این فیلم موهن به مقدسات اسلامی، خواستار عذرخواهی رسمی مقامات آمریکایی از مسلمانان جهان شده اند.

ساخت و پخش این فیلم ضد اسلامی علاوه بر اینکه از سوی مردم مسلمان جهان با واکنش اعتراض آمیز مواجه شده، اعتراض سران کشورهای اسلامی را نیز در برداشته است.

محمد مرسی رئیس جمهوری مصر با انتقاد از این فیلم ضد اسلامی از واشنگتن خواست تا علیه سازنده آن اقدام لازم را به عمل آورد.

حشام قندیل نخست وزیر مصر در بیانیه ای در همین خصوص اعلام کرد: ما از دولت آمریکا می خواهیم تا بر اساس قوانین و موازین بین المللی که اینگونه اقدامات تحریک آمیز را مجرمانه می داند، با سازندگان این فیلم قاطعانه برخورد کند.

حزب اخوان المسلمین مصر نیز با واکنش به این موضوع خواستار آن شد تا مردم مسلمان مصر روز جمعه و همزمان با برگزاری نماز جمعه تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کرده و توهین به باورهای مذهبی و توهین به پیامبر را محکوم کنند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز با انتشار بیانیه ای، ساخت و پخش فیلم موهن به ساحت مقدس پیامبر اسلام را محکوم کرد.

در بیانیه ای که از سوی دفتر کرزی در این خصوص منتشر شده، آمده است: توهین به مقدسات نه تنها در راستا با آزادی بیان نیست بلکه یک اقدام مجرمانه است که در حال حاضر احساسات یک و نیم میلیارد مسلمان سراسر جهان را جریحه دار کرده است.

پاکستان نیز با انتشار بیانیه ای این اقدام تحریک آمیز و شنیع ضد اسلامی را محکوم کرده است.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد نیز نسبت به ساخت این فیلم توهین آمیز واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده است.

جفری فلتمن معاون بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سیاسی، در جلسه شورای امنیت این سازمان گفت: سازمان ملل توهین به مذاهب و مقدسات را در هر شکلی محکوم می کند.

واتیکان نیز با انتشار بیانیه ای نسبت به ساخت و پخش این فیلم ضد اسلامی واکنش نشان داده است.

واتیکان با اشاره به خشم وافر مسلمانان در سراسر جهان نسبت به این اقدام شنیع و ضد مذهبی، اعلام کرد که تحولات اخیر نشان دهنده آن است که باید به مذاهب احترام گذاشت.

واتیکان خاطر نشان کرده است که خشونت های اخیر بیش از پیش به ضرورت احترام به مذاهب و خودداری از توهین به اعتقادات پیروان مذاهب، صحه می گذارد.

سخنگوی ارشد واتیکان در همین خصوص در بیانیه ای اعلام کرد: ˈتبعات جدی تحریک احساسات پیروان اسلام بار دیگر در این روزها کاملا آشکار است.

فدریکو لومباردی در همین خصوص تصریح کرد: احترام به باورها، کتاب های مقدس و شخصیت ها و نمادهای برجسته مذهبی یک پیش شرط اساسی و مهم برای همزیستی صلح آمیز مردم در کنار یکدیگر است.


مشخصات فیلم


 نام فیلم: برائت از مسلمانان (زندگی محمد رسول اسلام)
 سناریست، تهیه کننده و کارگردان: سام باسیل به انگلیسی: Sam Bacile
 محصول: 2011 ـ ایالات متحده آمریکا
 زمان: 120 دقیقه
 حامیان مادی: صهیونیست‏ها.
 حامیان معنوی: «عصمت زقلمه» رییس دولت خودخوانده قبطی (هیئت عالی حکومت قبطیان مهاجر در آمریکا) ـ «موریس صادق» وکیل قبطی دادگستری ـ «تری جونز» کشیش قرآن‏سوز آمریکایی.

 
داستان فیلم


 این فیلم با صحنه‌هایی از حملات گروه‌های تندرو به یک داروخانه مربوط به پزشکی قبطی در مصر آغاز می‏شود. در این صحنه چند مسلمان با محاسن بلند با چوب و چماق به داروخانه این پزشک حمله می‏کنند و با حمله ناجوانمردانه به همسر وی، مغازه اش را ویران می کنند؛ اما پلیس مصر تنها نظاره گر این حادثه است.

 فیلم پس از این بخش، به حیات پیامبر اعظم(ص) در صدر اسلام منتقل می‌شود و با پخش صحنه های مبتذل (که از بیان آنها معذوریم)، علاوه بر توهین به پیامبر اکرم(ص)، دین اسلام را به عنوان "سرطان" و مسلمانان را افرادی خشن، عقب مانده و طرفدار خونریزی نشان می دهد.

گذشته از صحنه‏ های سخیفی که ارزش بیان ندارد، یکی از شیطنتهای فیلم آن است که مسلمانان را افرادی شکنجه‏ گر معرفی کرده است و در صحنه ای از فیلم یک زن سالخورده به نحو عجیبی شکنجه می شود؛ در حالی که در تاریخ اسلام چنین چیزی مشاهده نمی شود. در واقع، در این فیلم بسیاری از جنایت‏هایی که نظامیان آمریکایی، اسرائیلی و غربی در سال‏های اخیر در حق مردم فلسطین، عراق و افغانستان انجام داده و در "گوانتانامو" و "ابوغریب" مرتکب شده اند را بی‏شرمانه به اسلام و مسلمانان نسبت می‏دهد.

در این فیلم نقش پیامبر(ص) را یک بازیگر آمریکایی با رفتاری کمدی و توهین‌آمیز بازی می‌کند و در آن تلاش شده است تا نزول وحی بر پیامبر(ص) را دروغ معرفی کند.

 روزنامه وال استریت ژورنال در توصیف این فیلم نوشت: فیلم "برائت از مسلمانان" یک فیلم سیاسی و نه مذهبی است و در آن از اسلام به عنوان سرطان یاد شده است.

 آشنایی با کارگردان

 سام باسیل یک شهروند اسرائیلی ـ آمریکایی ایالات متحده است. وی یک مشاور املاک و مدیر شرکت‏های ساخمانی است که در کالیفرنیای جنوبی زندگی می‌کند . علیرغم عدم انتشار هیچ تصویری از وی، او یک شخص حقیقی است و سنی بین 52 تا 56 سال دارد. (یعنی سام باسیل، یک نام مستعار نیست).
 باسیل از روز سه شنبه (۱۱ سپتامبر 2012 ـ ۲۱ شهریور 1391) که با روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" و روزنامه آمریکایی "وال ستریت ژورنال" مصاحبه کرد ناپدید شد و از مکان اختفای وی اطلاعی در دست نیست.

 وی به روزنامه " وال استریت ژورنال" گفت: "برای این فیلم 5 میلیون دلار از یکصد صهیونیست اعانه جمع آوری شده است. این فیلم با استفاده از 59 بازیگر و تیمی 45 نفره در پشت صحنه، به مدت سه ماه در اواسط سال گذشته میلادی در کالیفرنیا تولید شد".
 با وجود این هزینه هنگفت، کیفیت فیلم بسیار پایین و دکورها و صحنه‏ ها بسیار آماتوری و پیش پا افتاده است.

اما پس از ابراز انزجار مسلمانان جهان رسانه های غربی سعی می کنند هویت واقعی سازنده فیلم را مخفی کنند.
دویچه وله در گزارشی ادعا کرد: یک فعال مسیحی‌مذهب که به گفته‌ی خود در جریان تهیه فیلم همکاری داشته، اما می‌گوید که "بسیل" نام مستعار است و فرد مورد نظر نه یهودی‌مذهب است و نه اسرائیلی. به گفته‌ی استیو کلین، گروهی از شهروندان ایالات متحده که در خاورمیانه متولد شده‌اند، فیلم را تهیه کرده‌اند.

دویچه وله مدعی شد: بنا بر اعلام منابع اسرائیلی نیز شخصی با نام "بسیل" در فهرست شهروندان این کشور ثبت نشده است. استیو کلین از هویت واقعی کارگردان اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

 آشنایی با حامیان فیلم

 گروه موسوم به «قبطیان مهاجر»: دکتر عصمت زقلمة از شخصیت‏های قبطی مهاجر و ساکن در آمریکا، در سال گذشته میلادی با ادعای اینکه مسیحیان قبطی مصر در معرض ظلم و قتل هستند "حکومت قبطی در تبعید" را تشکیل داد و خود را رییس آن اعلام کرد. دیگر مقامات این دولت خودخوانده «مستشار موریس صادق» مدیر اجرایی، «مهندس نبیل بسادة» دبیرکل و «مهندس إیلیا باسیلی» هماهنگ کننده بین المللی آن هستند.
 اما رهبران قبطی مقیم مصر، با رد تشکیل این دولت، اعلام کردند که زقلمة و موریس را نماینده خود نمی دانند.

 «تری جونز» : کشیش یک کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا است. وی جایگاهی در بین مسیحیان آمریکا ندارد و در کلیسای محلی او تنها حدود 20 و حداکثر ۵۰ نفر حاضر می‏شوند.

وی از 11 سپتامبر سال 2001 تاکنون به همراه همسرش در کلیسایی کوچک در شهر "گینسویل" حمله علیه جهان اسلام را آغاز کردند. جونز در نهمین سالگرد حملات یازده سپتامبر خواستار برگزاری مراسم قرآن سوزی شد و سرانجام پس از غائله ‏های رسانه‏ ای فراوان و کسب شهرت منفی جهانی، در روز ۲۰ مارس ۲۰۱۱ این کار موهن را انجام داد.

عواقب این کار ابلهانه وی گریبانگیر آمریکائیان مقیم کشورهای اسلامی و کارکنان سازمان ملل شد؛ و فقط در "مزار شریف" افغانستان دست کم ۱۲ نفر از نیروهای سازمان ملل کشته شدند.

تری جونز از سوی رهبران دینی مسیحیت نیز مردود است و علاوه بر محکومیت رسمی وی از سوی "واتیکان" روحانیون مختلف مسیحی نیز کار وی را نفی کرده‏ اند. رهبران دینی شهر دیربورن نیز با موضع‌گیری در برابر این تصمیم ضددینی تری جونز اعلام کرده بودند که مقابل مرکز اسلامی دیربورن گرد هم خواهند آمد تا اعلام کنند مخالف اهانت به احساسات اقلیت‌های مسلمان هستند.

 وی پس از آنکه با سوءاستفاده از غائله سوزاندن قرآن در دو سال گذشته، از یک کشیش روستایی به یک چهره جهانی تبدیل شد پارسال نیز تبلیغات شدیدی را آغاز و سرانجام نسخه ای از قرآن را به آتش کشید. او امسال نیز نمایش مضحک "محاکمه مردمی پیامبر(ص)" را به راه انداخت.

سوء استفاده کارگردان از عوامل فیلم؟

 در همین حال یک بازیگر زن که در این فیلم ایفای نقش کرده است ادعا کرد که عوامل فیلم از آنچه سازنده آن دنبال می‌کرده است، مطلع نبوده‌اند. وی می‌گوید که به وی گفته نشده بود که این فیلم در نهایت به کجا خواهد انجامید؛ بلکه در زمان فیلمبرداری، فیلم مزبور «جنگجویان صحرا» نام داشته و زمان آن نیز مربوط به هزاران سال پیش از ولادت پیامبر اسلام(ص) بوده است.
 
این بازیگر که «سیندی لی گارسیا» نام دارد، تصریح کرد: «قرار نبود این فیلم هیچ کاری به مذهب داشته باشد، بلکه قرار بود نشان دهد که در گذشته شرایط در مصر چگونه بوده است؟ در این فیلم در رابطه با [حضرت] محمد(ص) و یا مسلمانان چیزی نبود.»

  یکی دیگر از اعضای گروه سازنده فیلم موهن هم که به دلایل امنیتی خواست تا نامی از وی برده نشود، روز چهارشنبه در پیامی به شبکه خبری سی‌ان‌ان ابراز داشت: «تمام عوامل فیلم بشدت ناراحت هستند و احساس می‌کنند تهیه‌کننده فیلم از آنها سوءاستفاده کرده است. ما از این فیلم حمایت نمی‌کنیم و درباره مقصود و منظور آن دچار گمراهی شدیم. ما از بازنویسی‌های کامل فیلمنامه و دروغ‌هایی که به عوامل فیلم گفته شد، شوکه شده‌ایم.»   

  همچنین بیانیه‌ای از سوی عوامل فیلم منتشر و در آن اعلام شده است که نام پیامبر اسلام(ص) و هرچه که مربوط به اسلام است، پس از پایان مراحل فیلمبرداری به فیلم مزبور اضافه شده است. همچنین دیالوگ‌های اهانت‌امیز فیلم مزبور در زمان فیلم‌برداری ضبط نشده‌اند بلکه آن نیز بعداً به‌وسیله دوبله تغییر داده شده و جایگزین دیالوگ‌های اصلی شده‌اند.
این بیانیه تأکید کرده است که سام باسیل کارگردان فیلم از عوامل سازنده آن سوءاستفاده کرده است.!!!!!
 
طبقه بندی: مناسبتها، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 24 شهریور 1391 توسط سفیر شیدایی