تبلیغات
مشکات اندیشه - زنان، پیشقراولان حركت بیداری اسلامی

مشکات اندیشه
 
بسیاری از كارشناسان حوزه مطالعات اجتماعی بر این باورند آنچه كه در تحولات منطقه خاورمیانه به عنوان بیداری اسلامی اتفاق افتاده بیش از آنكه محصول حركت جوانان این كشورها باشد، حاصل پرورش و تربیتی بوده است كه این جوانان در بستر و سایه آن به مرحله‌ای رسیده بودند كه ایستادگی و مقاومت در مقابل حكومت‌های وابسته و خودكامه را تنها نسخه نجات‌بخش جامعه خویش از این وضعیت می‌دانستند.
 
قطعاً اگر كسی با این تحلیل كه خودسوزی فلان جوان تحصیل‌كرده تونسی، آن هم در شهر كوچكی همچون «سیدی بوزید» تونس، باعث شروع بیداری اسلامی در این كشور و سپس دیگر كشورهای اسلامی منطقه شده است، موضوع بیداری اسلامی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد، به خطا رفته است، چرا كه تحولات پس از خودسوزی آن جوان تونسی نشان داد كه این كشور از مدت‌ها قبل آمادگی لازم را برای یك قیام مردمی داشته است و تنها منتظر جرقه‌ای بوده است تا ذهن‌های خفته را بیدار كند و آغازگر این جرقه اتفاقاً زنانی بودند كه كرامت انسانی آنها به جهت ولنگاری دولت «زین‌العابدین بن‌علی» سكولار زیر پا گذاشته شده بود.

اینكه هیچ زن مسلمان تونسی اجازه آن را نداشت كه در مجامع دولتی از پوشش اسلامی استفاده كند یا در استفاده از پوشش در مجامع عمومی با تنگناهای زیادی مواجه می‌گردید و آشكارا شریعت اعتقادی او زیر سؤال می‌رفت، علت اصلی شعله‌ور شدن بیداری اسلامی در كشورهای تحت ستم و محروم از آزادی‌های دینی قرار گرفت.

              

              

حركت اسلام خواهی و استقرار ارزش‌های اخلاقی و دینی توسط زنان مختص امروز جوامع مسلمان دستخوش بیداری اسلامی نیست، بلكه در طول تاریخ بارها و بارها شاهد این حركت ریشه‌دار و عمیق توسط زنان مسلمان بوده‌ایم كه ذكر برخی از نمونه‌های تاریخی آن می‌تواند تبیین كننده نقش و جایگاه رفیع زن در آفرینش این حركت اساسی و تأثیرگذار باشد:

۱-تاریخ اسلام گواه خوبی برای نقش زن در بیداری جامعه خفته جزیره‌العرب است. آنجا كه قریشیان جاهل گرفتار جهل خود بوده و تمام ارزش‌های انسانی را به تمسخر گرفته بودند و دختران را بی‌رحمانه زنده به‌گور می‌كردند، یك زن، مردانه دست بیعت به نبی‌مكرم اسلام (ص) داد و با اسلام آوردن خویش، عزت و سربلندی را برای همه زنانی كه قرن‌ها پس از او آمدند به ارمغان آورد. سمیه همسر یاسر اولین زنی بود كه پس از حضرت خدیجه همه مشقت‌ها را به جان خرید و با تحمل انواع شكنجه‌های كفار، پیام بیداری را برای ملت عصر خویش ارزانی داشت.

۲-تاریخ انقلاب اسلامی مملو است از زنانی كه زیر بار شكنجه‌های روحی - روانی و جسمی رژیم سفاك پهلوی خم به ابرو نیاورده و زمینه‌ساز انقلاب بزرگ ملت ایران شدند. مرضیه حدیدچی دباغ و بسیاری از زنان بودند و هستند كه درس مردانگی و ایستادگی در مقابل رژیم خودكامه پهلوی را به بسیاری از مردان این سرزمین آموختند و اگر آغازگر حركت انقلاب اسلامی نبودند، قطعاً استمرار بخش بیداری ملت ایران در حركت انقلاب و در نهایت پیروزی آن شدند. در جنگ تحمیلی هشت ساله، این زنان و مادران ایرانی بودند كه همسران فرزندان خویش را به مسلخ شهادت بدرقه می‌كردند تا به آزادی و آزادگی ملتی معنای واقعی بخشند.        
              
آن گونه كه در صدر اسلام همسر زبیر و مادر وهب مشوق همسر و فرزند خویش در دفاع از اسلام تمام قد ایستادند و از حقانیت و ایستادگی در مقابل ظالم دفاع كردند و حركتی را انجام دادند كه تا قیام قیامت مردان از این دو زن به نیكی یاد می‌كنند و درس مردانگی را از قاموس آنها به دیگران می‌آموزند. این مصادیق روشن است كه شخصیتی همچون امام راحل با كمال فروتنی در مقابل زنان مؤمن می‌فرمایند:‌ «از دامان زن است كه مرد به معراج می‌رود».

۳-بار دیگر حركت خودجوش و منسجم زنان مسلمان در تونس، لیبی، مصر، یمن و بحرین موجی از اسلام‌خواهی را زنده كرد حكومت‌های دیكتاتور و ضد ارزشهای دینی بن‌علی، مبارك، علی‌عبدالله صالح و قذافی را فرو ریخت و می‌رود تا به مدد الهی حكومت‌های آل خلیفه و آل سعود و دیگرانی كه تنها تظاهر به اسلام را دارند و با همه ارزش‌های اسلامی برگرفته از شریعت متقن و محكم اسلام كه برای زن مسلمان حقوقی در شأن او قائل است را به زباله‌دان تاریخ ببرند.

اگر تا دیروز فریادهای الله اكبر زن تونسی، مصری، یمنی و لیبیایی توانست انقلابی را بیافریند چرا این فریادها نمی‌تواند بنیان سست حكومت‌ها و دولت‌های آل خلیفه در بحرین، آل سعود در عربستان و تمام عبدالله‌هایی كه به جای عبد پروردگار یگانه، بندگی شیطان را می‌كنند فرو بریزد. اصلاً درسی كه زنان بیداری اسلامی در طول این دو سال به زنان دادند محصور و محدود به جوامع اسلامی نمی‌شود و امروز شاهد یك حركت بزرگ توسط همه زنان آزاده غیر مسلمان در مقابل دولت‌ها و حكومت‌هایی هستیم كه با بهره‌گیری از مالیات شهروندان سعی دارند سایه شوم تجاوز، جنگ و خونریزی را در دیگر كشورها گسترش دهند. آنچه امروز در افغانستان، پاكستان، عراق، سوریه و بحرین اتفاق می‌افتد محصول اقدامات جنگ طلبانه‌ای است كه كشورهای اروپایی در قالب ناتو یا امریكا به طور مستقیم پدید آورنده آن در این كشورها هستند و امید است اجلاس بیداری اسلامی آغازی برای مخالفت با چنین اقداماتی باشد.

بنابراین اجلاس زنان و بیداری اسلامی حركتی برای ارج نهادن و قدردانی از خون هزاران زن شهیدی است كه با فریادهای اسلامخواهی خود موجب رنگین شدن سنگفرش‌های قاهره، اسكندریه، بنغازی، طرابلس و ده‌ها شهر دستخوش تحول در فرآیند بیداری اسلامی شدند و قطعاً این اجلاس گامی است برای تحرك بخشیدن و برخورداری از این ظرفیت بی‌نظیر برای سقوط دیگر حكومت‌های فاسد، همچون حكومت‌های آل‌خلیفه، آل سعود و ...

              

              

              
 
طبقه بندی: بیداری اسلامی، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 بهمن 1391 توسط سفیر شیدایی