تبلیغات
مشکات اندیشه - مطالب بهمن 1391

مشکات اندیشه
 
 مقتدی صدر در بیانیه ای از بحرینی‌ها خواست تا دستیابی به پیروزی نهایی، به انقلاب و جهاد علیه ظلم ادامه دهند.

وی دولت بحرین را متهم کرد که به هیچ یک از خواسته‌های تظاهرکنندگان و انقلابیون عمل نکرده است.

مقتدی صدر از دولت بحرین خواست بازداشت شدگان را فورا و بدون تاخیر آزاد کند؛ وی همچنین تهدید کرد در صورتی که دولت بحرین این اقدام را انجام ندهد، موضع دیگری در روزهای آینده اتخاذ می کند.

رهبر جریان صدر، انقلاب بحرین را مظلوم توصیف کرد و اظهار داشت: دو سال سپری شده و هنوز دخالت خارجی در بحرین ادامه دارد و نیروهای نظامی خارجی در این کشور مستقر هستند.

مقتدی صدر، با اشاره به اینکه انقلاب بحرین الگویی برای همه انقلابیون مجاهد و همه مومنان صبور بوده است؛ از سکوت در قبال این انقلاب و انتساب آن به مسائل طایفه‌ای انتقاد کرد و گفت: این توصیف باید برای رژیم‌های حاکم باشد نه ملتها.

مقتدی صدر محاصره ملت بحرین را محکوم کرد و گفت، با وجود این محاصره انقلاب بحرین ادامه دارد.

مقتدی صدر تاکید کرد: انقلاب بحرین شتابزده نبوده بلکه به‌جا و با خواست و اراده ملت بحرین صورت گرفته است. ما در عراق از آنها حمایت و به خاطر آنها تظاهرات خواهیم کرد وظیفه ما این است که از این انقلاب حمایت کنیم.

جمعه گذشته مردم عراق در چندین شهر و به ویژه نجف، کربلا و بغداد در حمایت از انقلاب ملت بحرین تظاهرات کرده و خروج نیروهای اشغالگر سعودی را خواستار شدند. 
طبقه بندی: بیداری اسلامی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 بهمن 1391 توسط سفیر شیدایی

امواج ساختار شکن بیداری اسلامی ناشی از دعوت امام خمینی (ره)، نه تنها به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی انجامید و بلکه از مرزهای دینی و جغرافیایی پا را فراتر گذاشته است.

پس از کشته شدن قذافی بعد از ۴۲ سال دیکتاتوری و حکومت بر مردم لیبی که با واکنش‌های مختلفی نیز روبرو بود این سوال در اذهان تداعی شد که واقعا ماهیت خیزش مردمی در لیبی پس از چند ماه درگیری و جنگ داخلی چیست؟ آیا بیداری اسلامی که در این کشور مسلمان اتفاق افتاده منجر به تشکیل دولت اسلامی می گردد و یا اینکه گام‌هایی برای تشکیل جامعه سکولار و به قول غربی‌ها دموکراسی به روش غرب، برداشته‌ می شود؟

گفتنی است، انقلاب اسلامی ایران که سه دهه پیش در ذهن مردم منطقه بارقه‌های امید را روشن کرد، تاثیرات زیادی بر مردم کشورهای آزادی خواه گذاشت که همین امر باعث رشد و شکل‌گیری چشمگیر جنبشهای اسلامی در نقاط مختلف دنیا با اهدافی نسبتاً نزدیک به آرمانهای انقلاب ایران گردید.

از چند ماه پیش تاکنون، تحولاتی در سطح دنیا در حال رخ دادن است که معادلات غرب و به ویژه آمریکا را برهم زده است. سه دیکتاتور دست نشانده در تونس، مصر و لیبی سقوط کرده و چند دیکتاتور دیگر نیز در آستانه سقوط قرار دارند. هرچند که آمریکایی‌ها با سفرهای مکرر و دعوت از نمایندگان انقلابیون و نفوذ در بین آنها سعی کرده‌اند وا نمود کنند که مدیریت این تحولات را برعهده دارند اما واقع امر این است که منافع غرب در تحولات اخیر از بین رفته و این گونه واکنش‌ها و اظهارات برای این است که بتوانند جای پایی در دولت‌های آینده اسلامی در این کشورها باز کنند.

امروزه موج این بیداری از تونس آغاز، و پس از آن کشورهای مصر و لیبی را درنوردیده و در کشورهای بحرین، یمن، عربستان ، اردن و مغرب نیز شروع به وزیدن کرده به گونه‌ای که حاکمان وادار شده‌اند که برای فرو نشاندن قیام این مردم، اقدامات و اصلاحاتی انجام دهند که خوشبخاته مردم تا سرنگونی نظام های مستبدشان و برقراری حکومت اسلامی به راه خود ادامه خواهند داد و به جرات می توان گفت که امواج ساختار شکن بیداری اسلامی ناشی از دعوت امام خمینی (ره) نه تنها به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی انجامید و همچنین نه تنها فقط نهضت‌های اسلامی شیعه و غیر شیعه در جوامع اسلامی آفرید بلکه از مرزهای دینی و جغرافیایی گذشته و به "بیداری دینی" و سپس "بیداری انسانی" در سراسر جهان تبدیل و منجر شد که امروزه در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد آن هستیم.ادامه مطلب

طبقه بندی: بیداری اسلامی، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 بهمن 1391 توسط سفیر شیدایی

در شب دومین سالگرد آغاز انقلاب مردمی بحرین، بانگ الله اکبر در سراسر بحرین طنین انداز شد.

منابع بحرینی گفتند که بانگ الله اکبر در مناطق مختلف بحرین در اعتراض به ادامه حکمرانی رژیم بحرین طنین انداز شد.

این درحالی است که نیروهای امنیتی بحرین تظاهرات گسترده مردم در مناطق مختلف این کشور را سرکوب کردند.

درپی دعوت مخالفان به اعتصاب مردمی، مناطق ایست و بازرسی در سراسر این کشور بویژه مناطق ابوصیبع و الشاخوره شاهد تشدید تدابیر امنیتی و حضور گسترده نیروهای نظامی بود.

مناطق المالکیه، دمستان، کرزکان و شهرک عکر، جزیره ستره، السنابس و منطقه النبیه صالح نیز شاهد برگزاری تظاهرات برای زمینه سازی جهت اعتصاب در بحرین بود.

نیروهای امنیتی نیز تظاهرات مردم را در برخی از روستاهای نزدیک به منامه با گاز اشک آور و بمب های صوتی سرکوب کردند.

هزاران نفر از مردم معترض پرچم‌های بحرین را در دست داشتند و شعارهای ضد دولتی سر می‌دادند.

این تظاهرات‌ها به دعوت گروه‌ها و احزاب مخالف در صدر آنها جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین برگزار شد و تظاهرکنندگان دراشاره به شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه فریاد “حمد سرنگون باد” و “هیهات منا الذله” سردادند.

بحرین از دو سال پیش شاهد تظاهرات مردمی و انقلاب علیه رژیم آل خلیفه است.

نیروهای امنیتی بحرین با همدستی نیروهای اشغالگر سعودی به سرکوب مردم پرداخته‌اند که تاکنون در جریان این سرکوبگری صد‌ها نفر شهید، زخمی یا بازداشت شده‌اند.

شواهد سازمان‌های حقوق بشری نشان می‌دهد که شماری از معترضان زیر شکنجه شدید رژیم آل خلیفه جان خود را از دست داده یا دچار نقض عضو شده و تعدادی از زنان بحرینی نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خود دچار سقط جنین شده‌اند.

این درحالی است که مردم بحرین با وجود این سرکوبگری‌ها همچنان با آمدن به خیابان‌ها بر مطالبات مشروع خود در دستیابی به حقوق از دست رفته خود از جمله  اجرای عدالت اجتماعی و روی کار آمدن نظامی منتخب تاکید می‌کنند.

طبقه بندی: بیداری اسلامی، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 27 بهمن 1391 توسط سفیر شیدایی
آرنولد تویبی، مورخ معروف انگلیسی می‏گوید:
اگر ما بخواهیم بخوبی سیر تحولات تاریخ بشریت را نگاه بكنیم بجای این كه به قومیتها، دولتها و مناطق جغرافیایی نگاه بكنیم، باید به تمدنها نظر بیفكنیم، و رشد تمدنها را مورد بررسی قرار بدهیم. او می‏گوید دو تمدن بزرگی كه بخش اصلی - و كلیدی را در رشد و تحولات تاریخ بشریت، برعهده داشته ‏اند، عبارت از تمدن غرب و تمدن شرق بوده ‏اند كه رقابت، تعارض و چالش و درگیری میان این دو تمدن زمینه اصلی رشد بشریت را فراهم آورده است. 

در دورانی كه، افلاطون و ارسطو، سقراط و سایر اندیشمندان یونانی در اوج تفكرات و اندیشه جهانی بودند، شرق در حالت خفته بود، چیزی برای ارائه كردن نداشت. ولی زمانی رسید كه با ظهور اسلام در سال 650 میلادی به تدریج آن تمدن یونانی نزول كرد و تمدن شرق یا تمدن اسلام اوج گرفت.

دورانی كه بغداد، اسكندرن - اندلس در اوج شكوفایی مدنیت بودند، اروپا در خواب غفلت بود. و باز می‏گوید رنسانس تغییر و چرخش دیگری را بوجود آورد. یعنی رنسانس منتهی به این شد كه اروپا از خواب غفلت بیدار بشود و بتواند به سرعت جایگاه قبلی خودش را كه در یونان باستان داشت بدست بیاورد و شرق یا مسلمانها عقب‏ نشینی كردند و به هزیز ذلت رسیدند اما در عین حال این واقعیت نیز از دید صاحب نظر غرب پنهان نمانده است كه اگر مستضعفان آگاه بر ضد سلسله غرب به شورش برخیزند این خفته دوباره بیدار خواهد شد، بانگ این شورش ممكن است در برانگیختن روحیه اسلام خواهی موثر باشد.

اگر وضع كنونی بشر به جنگ نژادی منجر شود، اسلام ممكن است بار دیگر برای ایفای نقش تاریخی خود قیام كند.
می‏گوید برخورد و درگیری تمدن غرب و شرق همواره این حالت را داشته و در آینده نیز خواهد داشت یعنی یك تمدن در هزیز ذلت است دیگری در اوج قدرت البته در یك مقطعی این سیر نزولی را پیدا می‏كند و دیگر سیر صعودی پیدا می‏كند این نقاط بسیار مهمند كه در واقع در تاریخ به اینها نقطه عطف می‏گویند، كه این نقطه عطف، نقطه درگیری است. و این درگیری بین دو تمدن نشان می‏دهد كه حركت صعودی یك تمدن آغاز شده و همین طور حركت نزولی تمدن دیگر.

و ما چنانچه ظهور اسلام را در سال 650 یكی از این نقاط عطف می‏ بینیم و رنسانس را نقطه عطف دیگر اگر واقعا بر اساس این پیش ‏بینی كه مورخ انگلیسی مطرح ساخته پیش برویم می‏توانیم بگوئیم كه به طور قطع انقلاب اسلامی نیز نقطه عطف اخیر است كه این نقطه عطف اخیر را می‏توان همان پیش‏بینی در سال 1947 دانست، بیداری هایی كه مردم مستضعف در سراسر جهان پیدا كردند و نقشی كه انقلاب اسلامی در این خصوص داشت بسیار كلیدی و مهم بود.
ادامه مطلب

طبقه بندی: بیداری اسلامی، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 بهمن 1391 توسط سفیر شیدایی
(تعداد کل صفحات:5)      1   2   3   4   5