تبلیغات
مشکات اندیشه - مطالب خرداد 1392

مشکات اندیشه
 

آیت‌الله العظمی بهجت (ره)، اصلی‌ترین مسبّب غیبت را خود مردم می‌بینند؛ گذشتگان به نوعی و موجودین به نوعی دیگر.

“سبب غیبت امام زمان(ع) خود ما هستیم زیرا دستمان به او نمی‌رسد وگرنه در میان ما بیاید و حاضر شود چه کسی او را می‌کشد؟ آیا جنّیان آن حضرت را می‌کشند یا قاتل او انسان است؟ ما از پیش در طول تاریخ ائمه امتحان خود را پس داده‌ایم که آیا از امام تحفّظ و اطاعت می‌کنیم و یا اینکه او را به قتل می‌رسانیم؟!


در این مطلب خواهان آن هستم که اسباب غیبت مولایمان صاحب العصر و الزمان را در لسان فقیه و استاد بزرگ آیت الله بهجت (ره) بیان نمایم .

1. وضعیت امام غائب(عج)

آیت‌الله العظمی بهجت (ره)چونان سایر عالمان شیعی، امام را بزرگ‌ترین آیت حق، "آینه‌ای که تمام عالم را نشان می‌دهد "(1)،  "ولیّ نعمت ما و مجرای رساندن فیض به ما "(2) دانسته، درباره امام عصر(ع) می‌فرمایند:

"اهل‌بیت همه نور واحدند؛ لذا انسان به هر کدام متوسل شود از دیگری جواب می‌گیرد. البته مصالحی در کار است همچنان که حضرت رسول(ص) در پاسخ حاجات درخواست شده از ایشان، به حضرت امیر(ع) و آن حضرت به امام حسن(ع) تا امام زمان(ع) حواله داده‌اند. زیرا مجری امور در این زمان آن حضرت است(3) نه فقط به لحاظ ظاهری بلکه به لحاظ ولایت باطنی نیز " نزدیک‌ترین ائمه به ما حضرت حجت(عج) می‌باشد ".(4
)

گنج دیگر شیعیان، داشتن امام حیّ و استمرار فیض او است که به لحاظ عملی هم‌اکنون هم شیعیان می‌توانند از او بهره ببرند.

آیت‌الله العظمی بهجت (ره)به رغم اینکه آن حضرت را مالک کره زمین و واسطه همه ارزاق و خیرات به ما دانسته، اما درباره وضعیت ایشان چنین می‌گوید:

" چه مصائبی بر امام زمان(عج) ـ که مالک همه کره زمین است و تمام امور به دست او انجام می‌گیرد ـ وارد می‌شود، و آن حضرت در چه حالی است و ما در چه حالی؟ او در زندان است و خوشی و راحتی ندارد و ما چقدر از این مطلب غافل‌ایم و توجّهی نداریم. "(5)

همچنین در جایی دیگر از دست‌بسته بودن امام سخن می‌گوید. و مثال او را مثال ناقه صالح می‌خوانند. "ما از غم‌خوار، هادی، حامی و ناصر خود قدردانی و شکرگزاری نمی‌کنیم و واسطه خیر را پی می‌کنیم که: "فعقروها ".(6)


پس به عکس آنچه برخی عوام تصور دارند، امام غائب، فارغ از ما، در نعمت و سرور و در باغی خوش آب و هوا منزل ندارد بلکه در صبری جان کاه روزگار می‌گذراند.

حضرت غائب(عج) عجب صبری دارد با اینکه از تمام آنچه که ما می‌دانیم و نمی‌دانیم اطلاع دارد و از همه امور و مشکلات و گرفتاری‌های ما باخبر است…(7). خدا عجب صبری به ولی عصر(ع) داده که هزار سال است می‌بیند بر سر مسلمانان چه بلاهایی می‌آید و چه بلاهایی خود مسلمانان بر سر هم می‌آورند، و همه را تحمل می‌کند.(8)ادامه مطلب

طبقه بندی: دلگویه،  امام عصر(عج الله)، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 خرداد 1392 توسط سفیر شیدایی

ای دل اگر عاشقی عشق خدا حیدر است

دلبر تو هر که هست دلبر ما حیدر است

رشتۀ حبل المتین بعد نبی جانشین

 معنی اکمال دین گفته خدا حیدر است

 احمد نیکو سرشت بر در دل ها نوشت

 معنی باغ بهشت شاه ولا حیدر است

 آنکه ز خلقش خدا گفته به خود مرحبا

 حضرت مشکل گشا شیر خدا حیدر است

 بر همه مولاست او شافع فرداست او

 قبلۀ دل هاست او رمز دعا حیدر است

 خاک درش تاج سر گشته به اهل نظر

 رهبر و مولای هر شاه و گدا حیدر است

 گل شده خوش رنگ و بو از نفس پاک او

 کوری چشم عدو رهبر ما حیدر است

 حب علی دین من مظهر آیین من

 ای دل مسکین من! مهر و وفا حیدر است

 دار و ندار نبی باغ و بهار نبی

 یاور و یار نبی در همه جا حیدر است

 سینۀ غم می درد ناز تو را می خرد

 آنکه تو را می برد کرب و بلا حیدر است

طبقه بندی: مناسبتها،  دلگویه، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1 خرداد 1392 توسط سفیر شیدایی